info@naturalzen.eu

Hijaluronska kiselina i njezina primjena u biomedicini

Njega kože - najučinkovitiji aktivni sastojci
Kyselina hyalurónová a jej využitie v biochémii

Hijaluronska kiselina i njezina primjena u biomedicini

Karl Meyer i John Palmer bili su prvi znanstvenici koji su 1934. godine izolirali tvar iz kravljeg oka, koju su nazvali “hijaluronska kiselina”. Hijaluronska kiselina, ili također hijaluronan ili hijaluronat, je prirodni glikozaminoglikan koji je dio vezivnog tkiva s ogromnom sposobnošću da veže vodu u količinama do tisuću puta veće od vlastite težine. U ljudskom tijelu, ali i u tijelu raznih drugih životinjskih vrsta, javlja se uglavnom u koži (otprilike 50% ukupne težine), ali se nalazi i u oku, pupkovini, sinovijalnoj tekućini, kostima, srčanim zaliscima. , pluća, prostate i mnoga druga tijela. Osoba teška 70 kg ima otprilike 15 g ove kiseline u tijelu, od čega se 5 g obnavlja na dnevnoj bazi. Uz glavne funkcije kao što su hidratacija ili podmazivanje zglobova, hijaluronska kiselina je također važna u zacjeljivanju tkiva, stvaranju krvnih žila, migraciji stanica i mnogim drugim procesima.

U posljednja dva desetljeća akumulirana je velika količina znanstvenih spoznaja koja su otkrila važnu ulogu hijaluronske kiseline u pravilnom funkcioniranju mnogih molekularnih mehanizama, što je donijelo širok raspon mogućnosti za njezinu primjenu u terapijskoj praksi. Po prvi put se hijaluronska kiselina koristi u terapiji u veterini, za koju se pokazalo da ima povoljan učinak u ublažavanju traumatskog artritisa kod trkaćih konja jer hijaluronska kiselina također djeluje protuupalno i imunomodulatorno, pa čak i analgetsko. 2019. godine objavljena je opsežna studija koja sažima nalaze o ovoj tvari i njezinim terapijskim mogućnostima. Osim u liječenju osteoartritisa, hijaluronska kiselina je također proučavana u liječenju ozbiljnih oftalmoloških problema, pa čak i u liječenju raka.

Sa stajališta dermatologije, hijaluronska kiselina ima veliki utjecaj na dinamiku starenja kože, što je čini glavnim fokusom u ublažavanju negativnih aspekata povezanih s ovim procesom. U zdravoj koži hijaluronska kiselina je važna molekula koja osigurava, između ostalog, ispravnu konfiguraciju kolagenih i elastičnih vlakana. Kada se izgubi u starijoj dobi, ta se konfiguracija poremeti, što se izvana manifestira u obliku bora, kožnih prevjesa ili tzv. nasolabijalnih nabora. Ove nepovoljne vidljive promjene povezane su i s drugim procesom koji je neizbježno povezan sa starenjem kože, a to je gubitak hidratacije. Sadržaj hijaluronske kiseline u koži ne samo da se prirodno smanjuje s godinama, već se to događa i zbog štetnog djelovanja ultraljubičastog zračenja sunca, dima cigareta te tijekom kroničnog boravka u okruženju s zagađenim zrakom.

Hijaluronska kiselina u obliku lijeka ili kozmetičkog proizvoda najčešće se primjenjuje kao hidrogel, dermalni filer, intradermalna injekcija ili kao krema. Može se reći da svi proizvodi koji deklariraju sposobnost hidratacije kože, zaštite i ublažavanja znakova starenja (anti-aging) sadrže hijaluronsku kiselinu. Njegova prednost je i njegova sigurnost, biokompatibilnost i odsutnost toksičnosti. Nedostatak nekih oblika primjene je slabo prodiranje u dublje slojeve kože, posebice u antilop (dermis). Ovo pitanje bavilo se još jednim brojem iz 2019. Njegovi rezultati su pokazali da je najučinkovitija penetracija mikronizirani oblik pripremljen po novorazvijenoj tehnologiji, što jamči veću učinkovitost i povoljniji konačni terapijski učinak.

Resursi:

Lubart R, Yariv I, Fixler D, Lipovsky A. Topical Hyaluronic Acid Facial Cream with New Micronized Molecule Technology Effectively Penetrates and Improves Facial Skin Quality: Results from In-vitro, Ex-vivo, and In-vivo (Open-label) Studies. J Clin Aesthet Dermatol. 2019 Oct;12(10):39-44.

Gupta RC, Lall R, Srivastava A, Sinha A. Hyaluronic Acid: Molecular Mechanisms and Therapeutic Trajectory. Front Vet Sci. 2019 Jun 25;6:192. doi: 10.3389/fvets.2019.00192. PMID: 31294035; PMCID: PMC6603175.

Papakonstantinou E, Roth M, Karakiulakis G. Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging. Dermatoendocrinol. 2012 Jul 1;4(3):253-8.

MUDr. Martin KleinMUDr. Martin Klein 2012. diplomirao je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Comenius, gdje trenutno radi kao znanstveni i pedagoški djelatnik. Bavi se i problematikom zdrave prehrane.

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ten − 7 =

© 2021 naturalzen.eu