info@naturalzen.eu

Slobodni radikali, oksidativni stres i rizik od razvoja raznih bolesti

Oksidativni stres
Voľné radikály oxidačný stres a riziko rozvoja rôznych chorôob

Mnogi su se ljudi već susreli s pojmom oksidativni stres, posebice u vezi s unosom hrane i dodataka prehrani koji sadrže antioksidanse, tvari koje su namijenjene sprječavanju oksidativnog stresa. Što je zapravo oksidativni stres, kako nastaje i kakav učinak ima na ljudsko zdravlje?

Oksidativni stres je pojava koja je uzrokovana neravnotežom između proizvodnje tzv. slobodnih radikala u stanicama i sposobnosti staničnih mehanizama da eliminiraju te reaktivne produkte. Suprotno uvriježenom mišljenju, slobodni radikali nastaju kao prirodni produkt staničnog metabolizma i također imaju neke korisne funkcije, npr. uključeni u međustaničnu signalizaciju također su važni u imunološkim odgovorima. Međutim, različiti štetni učinci uzrokuju veliko povećanje proizvodnje slobodnih radikala, što premašuje sposobnost stanica da se nose s tim napadom. Tako se stvara neravnoteža – oksidativni stres koji dovodi do oštećenja stanica i tkiva. Intenzivna znanstvena istraživanja posljednjih desetljeća otkrivaju sve nove bolesti kod kojih se primjenjuje oksidativni stres. To uključuje ozbiljne bolesti kao što su dijabetes tipa I, ateroskleroza koja dovodi do infarkta miokarda, određene vrste raka, Alzheimerova bolest, reumatoidni artritis i mnoge druge, uključujući razne vrste alergija.

Antioksidansi su molekule koje imaju sposobnost reguliranja oksidativnog stresa “doniranjem” elektrona kisikovim radikalima, čime se osigurava veća stabilnost i manja reaktivnost. Te tvari tijelo također proizvodi samo (endogeni antioksidansi, npr. glutation) ili ih unosi hranom (egzogeni antioksidansi, npr. vitamin C, vitamin E).

 

Sadržaj

Oksidativni stres i alergijske bolesti

Nekoliko nalaza sugerira da je oksidativni stres uključen u nastanak astme, rinitisa ili atopijskog dermatitisa, te je stoga važno da se terapijske intervencije usmjere na smanjenje izloženosti štetnim čimbenicima iz okoliša poput smoga ili dima cigareta, ali i na jačanje vlastitog unutarnjeg antioksidansa mehanizmi.

 

Oksidativni stres i reumatoidni artritis

Reumatoidni artritis je autoimuna bolest čiji uzroci još uvijek nisu u potpunosti razjašnjeni. Međutim, pokazalo se da oksidativni stres igra važnu ulogu u nastanku ove bolesti u kombinaciji s drugim čimbenicima. Reaktivni slobodni radikali izazivaju oksidaciju staničnih membrana, nepovratno oštećuju važne proteine i DNK, a također oštećuju zglobnu hrskavicu.

Oksidativni stres može se riješiti na različite načine. Glavni pristup je promjena načina života, što može utjecati na intenzitet slobodnih radikala u tijelu. Osim raznovrsne prehrane bogate voćem i povrćem, važne mjere uključuju smanjenje pušenja, konzumaciju alkoholnih pića, poboljšanje kvalitete sna, uklanjanje stresa i još mnogo toga. Optimizacija antioksidativnih mehanizama može se podržati i u obliku dodataka prehrani.

Studija iz 2017. sažela je najnovija otkrića o učinku metilsulfonilmetana (MSM) na različite procese u tijelu. Osim protuupalnog djelovanja, raspravljalo se i o mogućem učinku MSM-a na eliminaciju oksidativnog stresa. Glavni pretpostavljeni mehanizam djelovanja je regulacija aktivacije nekoliko važnih transkripcijskih čimbenika, pri čemu MSM može utjecati na ravnotežu između stvaranja slobodnih radikala i njihove eliminacije. Zbog ovih učinaka, MSM ima potencijal kao komplementarna terapija za bolesti kod kojih se primjenjuju upalni mehanizmi i oksidativni stres.

 

Resursi:

Butawan M, Benjamin RL, Bloomer RJ. Methylsulfonylmethane: Applications and Safety of a Novel Dietary Supplement. Nutrients. 2017 Mar 16;9(3):290. doi: 10.3390/nu9030290. PMID: 28300758; PMCID: PMC5372953.

Quiñonez-Flores CM, González-Chávez SA, Del Río Nájera D, Pacheco-Tena C. Oxidative Stress Relevance in the Pathogenesis of the Rheumatoid Arthritis: A Systematic Review. Biomed Res Int. 2016;2016:6097417. doi: 10.1155/2016/6097417. Epub 2016 May 31. PMID: 27340664; PMCID: PMC4906181.

MUDr. Martin KleinMUDr. Martin Klein 2012. diplomirao je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Comenius, gdje trenutno radi kao znanstveni i pedagoški djelatnik. Bavi se i problematikom zdrave prehrane.
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

1 × two =

© 2021 naturalzen.eu