info@naturalzen.eu

Što je retinol i kako pozitivno utječe na kvalitetu kože?

Avatar photo Njega kože - najučinkovitiji aktivni sastojci
Kako djeluje retinol

Što je retinol?

Retinol je jedan od nekoliko oblika vitamina A. Što je retinol – retinol je posebno jedna vrsta retinoida – a retinoidi se dobivaju ekstrakcijom iz vitamina A. Jednostavnije: retinoidi se dobivaju iz vitamina A, a retinol je tvar koja se prodaje bez recepta i dobiven iz retinoida.

Retinol se obično koristi lokalno na koži u obliku krema, seruma ili emulzija. Retinol je vrlo učinkovita i popularna tvar u današnjem svijetu kozmetike i njege kože – ima mnoge dobrobiti za kožu, ali može imati i nuspojave. Detalje možete pročitati u nastavku.

Zašto je retinol aktivni sastojak?

Retinol je, kao što smo gore spomenuli, prirodna tvar – to je jedna vrsta vitamina A. Molekule retinola također djeluju na gornji sloj kože, ali mogu prodrijeti do srednjeg sloja kože – također poznatog kao dermis . To osigurava visoku učinkovitost retinola.

Retinol se čak u ljudskom tijelu pretvara u retinoičnu kiselinu – to je važna kiselina koja osigurava optimalnu apsorpciju i funkcioniranje vitamina A1 potrebnog za rast i razvoj.

Za koga je retinol?

Idealno je početi koristiti retinol od 25. godine – u preventivne svrhe. U ovoj dobi već se mogu pojaviti sitne mimične bore ili blaga oštećenja kože uzrokovana sunčevim zrakama. Retinol može izgladiti fine bore i usporiti procese starenja kože.

No, retinol se može uključiti u rutinu iu starijoj životnoj dobi – on također ima pozitivan učinak na stanje kože, no važno je napomenuti da ne uklanja u potpunosti dublje bore, ali ih može ispuniti i ublažiti.

Tko ne bi trebao koristiti retinol?

Retinol se ne preporučuje za korištenje tijekom trudnoće. Također, kod osoba s vrlo osjetljivom kožom preporuča se testirati proizvode s retinolom na maloj površini, najbolje na vratu ili bočnoj strani lica, kako bi se ustanovilo kako koža na njega reagira. Ako je koža nadražena, crvena, proizvodi s retinolom nisu prikladni za vašu kožu.

Kako djeluje retinol?

Osnovno načelo djelovanja retinola je da ubrzava izmjenu stanica kože, čime obnavlja kožu i zamjenjuje oštećenu kožu zdravim, novim slojem.

Kada retinol dospije u srednji sloj kože, može neutralizirati slobodne radikale. Slobodni radikali imaju nekoliko štetnih svojstava – uzrokuju upale i pogoršavaju stanje kože. Kao rezultat neutralizacije slobodnih radikala, koža ima sposobnost povećati proizvodnju kolagena i elastina – čime se popunjavaju sitne bore i smanjuju vidljivost pora.

Što je retinol i kako retinol djeluje na akne?

Retinol ima blagotvoran učinak na akne – pomaže u smanjenju simptoma, au nekim slučajevima i potpunom uklanjanju akni.

Najčešći razlog za akne je začepljenje pora od mrtvih stanica kože i viška sebuma. Situaciju mogu pogoršati i razne bakterije koje uzrokuju upale u začepljenim porama. Rezultat je stvaranje osipa.

Lokalno primijenjeni retinoidi – poput retinola – pomažu koži da se prilagodi optimalnoj obnovi stanica kože. Mnogi tipovi kože imaju problem s pretjeranim pilingom stanica kože. Retinol ga može zaustaviti, regulirati i tako smanjiti stupanj začepljenosti pora, što u konačnici znači i smanjenje pojave akni.

Drugi način na koji retinol pomaže u smanjenju akni je blokiranje molekula koje mogu izazvati upalu u različitim slojevima kože.

Što je retinol i kako retinol djeluje na smanjenje bora?

Retinol je vrlo učinkovita tvar u borbi protiv starenja, a pomaže i u smanjivanju vidljivih bora. Bore i fine linije nastaju zbog vanjskih čimbenika (sunčeva svjetlost, zagađenje zraka ili pušenje) i zbog unutarnjih čimbenika (proces starenja općenito).

Kao što smo već napisali, retinol može zaustaviti razgradnju kolagena u koži, ubrzati zamjenu i proizvodnju stanica kože te podržati proizvodnju kolagena. Također jača epidermu (gornji sloj kože) i sprječava curenje vode – zadržava vodu u koži i time povećava njezinu hidrataciju.

Zahvaljujući ovim svojstvima, retinol može dubinski nahraniti kožu koja će biti zdrava, ugašena i hidratizirana – fine bore će biti popunjene, a njihova vidljivost smanjena.

Što je retinol i kako podržava elastičnost kože?

Da – zahvaljujući poticanju proizvodnje kolagena, povećava se sadržaj kolagena u koži, a rezultat je povećana elastičnost kože.

Retinol također poboljšava cjelokupno stanje kože, smanjujući hiperpigmentaciju. Hiperpigmentacijom nazivamo pojavu tamnijih mrlja na koži – razlog je najčešće pretjerana sunčeva svjetlost. Retinol može ujednačiti ton kože i posvijetliti je.

Što je retinol i kako pozitivno utječe na kvalitetu kože

Nakon koliko vremena se mogu vidjeti učinci retinola?

Vrlo je individualno – ovisi o tipu kože, koncentraciji retinola i iskustvu osobe s retinolom. Ipak, u većini slučajeva učinci retinola vidljivi su nakon 8 do 12 tjedana redovite upotrebe, najmanje 3 puta tjedno.

Ako je koža općenito osjetljiva, sklona rosacei ili ekcemima, savjetuje se započeti s najnižom koncentracijom (oko 0,2% ili 0,5%) – i isprobati podnosi li je koža. Čak i ako jest, vrlo pažljivo povećavamo koncentraciju retinola kako ne bi pogoršao osjetljivost kože. Učinci se mogu pojaviti sporije, ali ćete ih promatrati kontinuirano bez oštećenja kože.

Može li retinol biti opasan?

Ako koža nije navikla na retinol, ali nije jako osjetljiva, važno je započeti s nižom koncentracijom retinola u proizvodu (0,5% ili 1%). Ako koža nije navikla na retinol, a uz to je i osjetljiva, preporučuje se još niža koncentracija (0,2% ili 0,5%).

Važno je ne koristiti jako visoku koncentraciju – ako je koža ne podnosi, može izazvati crvenilo i svrbež kože. Vrlo je individualno kako pojedini tipovi kože reagiraju na retinol. Treba ga testirati.

Može li se retinol koristiti tijekom trudnoće?

Ne, retinol se ne preporučuje za korištenje tijekom trudnoće. Korištenje proizvoda s visokom koncentracijom retinola može imati negativan učinak na trudnoću i bebu.

U slučaju trudnoće preporuča se zamijeniti proizvode s retinolom serumima koji sadrže bakuchiol ili ulje šipka. Ove aktivne tvari imaju vrlo sličan učinak na kožu kao retinol, ali uz puno manji rizik od iritacije te se preporučuju i sigurne su za korištenje tijekom trudnoće.

Može li pretjerana uporaba retinola izazvati iritaciju?

Da – ako je koncentracija retinola prejaka za vašu kožu ili prečesto koristite retinol, može izazvati crvenilo, svrbež i neugodu na koži.

Retinol je također učinkovit kada se koristi 2-3 puta tjedno. Ako vaša koža ne podnosi više nanošenja, sasvim je u redu, rezultati će iu tom slučaju biti vidljivi.

Bolje je koristiti proizvode s nižom koncentracijom i češće. Pogotovo ako niste sigurni kako će vaša koža reagirati. To je bolje nego izlagati kožu vrlo jakoj koncentraciji koja bi izazvala iritaciju.

Kako implementirati retinol u beauty rutinu?

Retinol se najčešće nalazi u kremama ili serumima. Serumi koji sadrže retinol nude širok raspon koncentracija, stoga je za početak preporučljivo odabrati serum odgovarajuće koncentracije.

Kako početi koristiti retinol?

Preporučljivo je početi koristiti retinol s niskom koncentracijom retinola u proizvodu.

U slučaju neosjetljive, normalne do masne kože, koncentracija lako može biti do 0,5% do 1%.

U slučaju osjetljive kože koja pati od rosacee, ekcema ili je pretjerano suha, preporuča se odabrati proizvod s koncentracijom retinola od 0,2% ili 0,5%.

Prije prvog nanošenja na cijelo lice isprobajte proizvod na maloj površini, npr. na vratu ili bočnoj strani lica, ako nakon 10-15 minuta koža nije nadražena ili crvena na tom mjestu, možete slobodno nanijeti proizvod na cijelo lice. Zatim pokušajte početi koristiti retinol 3 puta tjedno i dajte svojoj koži dan odmora između nanošenja da vidite kako će reagirati.

Ako koža pozitivno reagira, možete ga koristiti više puta, prema individualnim potrebama.

U kojem koraku rutine njege kože treba koristiti retinol?

Serum koji sadrži retinol treba koristiti na očišćenoj koži. Budući da se retinol preporuča koristiti kao dio večernje rutine, nakon temeljitog skidanja šminke i čišćenja kože preporučamo nanošenje tonika za podešavanje optimalnog pH kože. Pričekajte da se koža potpuno osuši i zatim nanesite serum s retinolom. Nakon potpunog upijanja, preporučujemo da rutinu završite omiljenom hidratantnom kremom.

Kada treba primijeniti retinol?

Preporučamo korištenje retinola u večernjoj rutini jer povećava fotoosjetljivost kože. To je rezultat činjenice da ubrzava zamjenu stanica kože. Međutim, to također znači da su nove stanice osjetljive na jaku sunčevu svjetlost.

Tijekom noći koža ima vremena za regeneraciju, a većina ljudi navečer ima više vremena za detaljniju rutinu njege kože. Također je poželjno pričekati potpunu apsorpciju svih tvari, a zatim nanijeti hidratantnu kremu navečer.

Trebam li koristiti SPF kremu kada koristim retinol?

Da – SPF (zaštitnu kremu) treba koristiti svako jutro tijekom cijele godine. U idealnom slučaju, to je posljednji korak jutarnje rutine njege kože, a nanosi se nakon kreme i prije make-upa.

Retinol treba koristiti navečer, no čak i tada preporučujemo nanošenje SPF kreme kao dio vaše jutarnje beauty rutine.

Je li potrebno nanijeti hidratantnu kremu nakon korištenja retinola?

Da – nakon nanošenja retinola potrebno je koristiti hidratantni serum i/ili kremu. Retinol ima mnoge dobrobiti za kožu, ali nije u stanju pružiti dovoljno hidratacije koja je koži potrebna.

Stoga ga je idealno koristiti nakon čišćenja i toniziranja te prije hidratantne kreme.

Je li retinol kompatibilan s drugim aktivnim sastojcima?

Da – retinol je kompatibilan s nekoliko aktivnih tvari. Najbolje ga je koristiti s niacinamidom ili serumima hijaluronske kiseline. I niacinamid i hijaluronska kiselina imaju jaku hidratantnu sposobnost.

Ako imate sušu kožu, poželjno je u večernjoj rutini koristiti serum s retinolom, zatim serum s niacinamidom ili hijaluronskom kiselinom, a kozmetičku rutinu završite hidratantnom kremom.

Postoji li neka tvar koja se ne smije koristiti zajedno s retinolom?

Retinol se ne smije kombinirati s drugim kiselinama za piling – one su također poznate kao AHA ili BHA kiseline.

Najpoznatije AHA kiseline su glikolna kiselina i mliječna kiselina.

U kozmetici se koristi samo jedna BHA kiselina – salicilna kiselina.

Ove kiseline su blagotvorne za kožu, ali ako već koristite proizvod koji sadrži retinol, ne preporučamo ih uključiti u svoju rutinu i koristiti ih istovremeno, jer zajedno mogu pretjerano isušiti kožu i rezultirati iritacijama, crvenilom, oštećena kožna barijera i povećana osjetljivost kože.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

one + 2 =

© 2021 naturalzen.eu