info@naturalzen.eu

Hondroprotektori ili drugim riječima “zdravi zglobovi”

Avatar photo Zglobovi i bolesti zglobova - uzroci i rješenja
Hondroprotektori

Hondroprotektori ili drugim riječima “zdravi zglobovi”

Muče li vas i zglobovi? Neugodni bolovi koji sve više pogađaju ne samo osobe starije od pedeset godina, več i mlađe generacije i sportaše. Bol pri hodu, ukočenost ili slabost mišiča tipični su znakovi da nešto nije u redu s vašim zglobovima. Izbjegavajte probleme sa zglobovima i liječite ih s dovoljno pažnje. Najbolji način da podržite zdravlje i snagu zglobova je korištenje hondroprotektora , također poznatih kao pripravci za prehranu zglobova.

Što su hondroprotektori?

Pojam hondroprotektor odnosi se na tvari koje štite zglobno tkivo od oštečenja i trošenja . Koristimo ih kao dodatak prehrani. Njihova je funkcija poduprijeti regeneraciju zglobnog tkiva , stvoriti njegovu zaštitu i spriječiti razaranje hrskavice . Imaju sposobnost poticanja proizvodnje hijaluronske kiseline koja je neophodna za održavanje elastičnosti i hidratacije hrskavice. Pomažu u smanjenju upale, bolova u zglobovima i mogu vratiti funkciju zglobova.

Kako čemo ih dobiti?

Kondroprotektore obično dobivamo iz životinjskih i biljnih izvora resursa , najčešče iz ribe , biljnih i životinjskih proizvoda bjelančevine . Primjerice, ekstrakti kurkume, crvene paprike i riže bogati su glukozaminom i hijaluronskom kiselinom. Životinjske hrskavice koriste se za proizvodnju raznih lijekova jer se iz njih ekstrahiraju kolagen i kondroitin. Najčešči izvor dobivanja kondroprotektora je riba, u obliku ribljeg ulja.

Bol

Vrste hondroproteka

Najčešče korišteni hondroprotektori su:

  • Glukozamin
  • Kondroitin sulfat
  • MSM

Drugi hondroprotektori uključuju, na primjer:

  • Hijaluronska kiselina
  • Boswellia serrata – ekstrakt stabla Boswellia (dobiva se iz njegove kore)
  • Kurkumin – ima protuupalno i antioksidativno djelovanje ili ekstrakt avokada i soje.

Glukozamin

Glukozamin je aminosaharid koji se nalazi u hrskavici i pomaže u izgradnji i obnavljanju hrskavice. Postoje dvije glavne vrste glukozamina: glukozamin sulfat i glukozamin hidroklorid.

  • Glukozamin sulfat : spada u najčešče korišteni oblik glukozamina u dodacima prehrani. Kombinacija glukozamina i sulfata trebala bi poboljšati njegovu apsorpciju u organizam. Vjeruje se da može spriječiti razgradnju tkiva zglobne hrskavice.
  • Glukozamin hidroklorid : kombinacija je glukozamina i klorovodika, što poboljšava njegovu trajnost i stabilnost. Učinkovito smanjuje bolove u zglobovima i poboljšava njihovu funkciju, osobito kod osoba s osteoartritisom.

Glukozamin dobivamo iz životinjskih izvora, prvenstveno iz njihovih tkiva. Najčešče korišteni izvori su: ljušture mekušaca, životinjske kosti i gljive. Pogodan je hondroprotektor koji se koristi za liječenje i prevenciju bolesti zglobova i kostiju. Može se nači u čvrstom obliku – tablete ili u obliku kreme i masti.

Kondroitin sulfat

Kondroitin sulfat je prirodni spoj u tijelu i bitna komponenta hrskavice. Može se nači i kao dodatak prehrani (često u kombinaciji s glukozaminom). Obično se koristi za suzbijanje simptoma osteoartritisa , bolesti zglobova kod koje dolazi do trošenja hrskavice na krajevima kostiju.

Za njegovo nakupljanje u zglobovima potrebno je vrijeme, pa ga smatramo dodatkom sporijeg djelovanja . Večina kondroitinskih dodataka potječe iz životinjskih izvora. Može se nači u nekim namirnicama životinjskog podrijetla, uključujuči variva, juhe od kostiju, juhe i jela koja sadrže komade mesa s vezivnim tkivom.

Postoji li razlika između glukozamina i kondroitina?

Oba su dodaci prehrani i spadaju u hondroprotektore koje koristimo za liječenje bolesti zglobova. Nazivamo ih građevinskim elementima. Glukozamin je aminomonosaharid, štiti i obnavlja tkivo hrskavice, smanjuje upale i bolove u zglobovima.

Kondroitin je sastavni dio hrskavičnog tkiva i proteoglikana koji čine njegovu strukturu. Djeluje protuupalno, pomaže u poboljšanju elastičnosti i pritiska hrskavice.

Vidimo razliku u djelovanju i učincima pojedinih kondroprotektora.

Hijaluronska kiselina

Hijaluronska kiselina ima važnu ulogu u zacjeljivanju rana, čvrstoči kostiju, zdravlju kože i drugim tjelesnim funkcijama i sustavima. Njegova glavna uloga je zadržavanje vode kako bi tkiva bila vlažna i podmazana.

Sastavni je dio naših zglobova, ispunjava prostor između kostiju i podmazuje tkiva. Nedostatak ove kiseline može uzrokovati neugodne bolove, koji su posljedica gnječenja (trenja) kostiju jedne o druge.

Možemo ga nadopuniti raznim dodacima prehrani. Za osobe starije od 40 godina preporučena dnevna doza je 80-200 mg dnevno . Uzimanje takve doze tijekom najmanje dva mjeseca značajno smanjuje bolove u zglobovima.

MSM

Vrijedi spomenuti i organski spoj MSM – metilsulfonilmetan koji sadrži sumpor i koristi se za poboljšanje funkcije zglobova . Kod osteoartritičnih bolesti zglobova služi za ublažavanje bolova i pomaže u stvaranju kolagena koji je glavni sastojak hrskavice.

Koristan savjet na kraju

Spriječite neugodne bolove u zglobovima i isprobajte naš proizvod Chondro Kompleks koji je stvoren za najučinkovitiju potporu zglobovima, kostima i hrskavici. Sadrži MSM, hondroitin, glukozamin i vitamin C.

Izvori:

The Effect of Methylsulfonylmethane on Osteoarthritic Large Joints and Mobility | Pagonis | International Journal of Orthopaedics (ghrnet.org)

Expert Q&A: Glucosamine and Chondroitin for OA (arthritis.org)

Glucosamine and Chondroitin for Osteoarthritis | NCCIH (nih.gov)

The effects of an oral preparation containing hyaluronic acid (Oralvisc®) on obese knee osteoarthritis patients determined by pain, function, bradykinin, leptin, inflammatory cytokines, and heavy water analyses | SpringerLink

Chondroprotective Factors in Osteoarthritis: a Joint Affair – PMC (nih.gov)

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

eleven + 6 =

© 2021 naturalzen.eu