info@naturalzen.eu

Magnezij u trudnoći: Osigurajte si zdravu trudnoću

Avatar photo Magnezij
Magnezij u trudnoći

Magnezij u trudnoći: Osigurajte si zdravu trudnoću

Magnezij pripada vrlo važnim mineralnim tvarima koje utječu na mnoge procese u ljudskom tijelu. U trudnoći se potreba unosa magnezija povećava za 15 do 30 %. Istodobno se zbog hormona povećava i njegova potrošnja u organizmu, jer dolazi do povećanog prokrvljenosti bubrega i u većoj količini se iz tijela izlučuje u mokraći. Prirodno to znači da bi trudnica trebala povećati unos ovog dragocjenog minerala. Magnezij u trudnoći može se unositi iz hrane, ali također postoje prikladni dodaci prehrani koji osiguravaju da magnezija u tijelu trudnice neće nedostajati. Njegovi učinci se koriste u liječenju raznih simptoma, na primjer kod preeklampsije, visokog krvnog tlaka, grčeva ili sprječava rizik od prijevremenog poroda. Koliko magnezija u trudnoći žena može uzimati? Pomaže li magnezij kod grčeva u nogama?

Uloge i učinci magnezija u organizmu:

Većina liječnika žene u trudnoći informira o povećanim potrebama njihovog tijela za unos hranjivih tvari, bjelančevina, ugljikohidrata, masti, vitamina i minerala. Među važne minerale ne samo u životu trudnice spada i magnezij.

Dovoljna količina magnezija je neophodna za ženu i za sam plod. U trudnoći je magnezij važan za pravilan razvoj kostiju, organa i živčanog sustava kod djeteta. Magnezij se značajno sudjeluje u metabolizmu. Najveći udio magnezija je u mišićima i kostima čovjeka. Prisutan je u stotinama biokemijskih procesa ljudskog organizma. Ima li magnezij u trudnoći neželjene učinke? Koji magnezij u trudnoći uzimati?

Magnezij u trudnoći i njegove funkcije

Magnezij spada među mineralne tvari – elektrolite, koji su za funkcioniranje našeg organizma neophodni. Tijekom ženske trudnoće razina magnezija u krvi pada i u većoj mjeri se izlučuje pri mokrenju, pri čemu se povećava njegova potreba za 10 do 30 % u pojedinim fazama trudnoće.

Povećana potrošnja je uzrokovana rastućim plodom, čija se potreba za magnezijem povećava. Magnezij ima ulogu u ublažavanju mišićnih kontrakcija, zatezanju trbuha, na primjer i kod stezanja maternice tijekom lažnih ili porođajnih kontrakcija. Doprinosi stabilnom krvnom tlaku, utječe na razinu kolesterola, šećera u krvi i potiče zdravu srčanu aktivnost.

Magnezij u tijelu upravlja na primjer do 300 enzima, koji pretvaraju unesene hranjive tvari u energiju ili bjelančevine iz aminokiselina. Pomaže i pri probavi. Eliminira rizike nastanka oteklina, mišićnih grčeva u udovima ili smanjuje učestalost pojava zatezanja trbuha. Općenito doprinosi zdravlju kostiju, zuba i dobroj mišićnoj kondiciji. Pozitivno djeluje protiv nastanka migrena, koje su često posljedica nedovoljne količine magnezija u krvi.

Tijekom trudnoće u značajnoj mjeri utječe na raspoloženje i psihičku ravnotežu trudnice. Do određene mjere smanjuje rizik nastanka depresivnih stanja i pomaže kvalitetnijem snu. Dovoljna koncentracija magnezija u krvi trudnice djeluje kao prevencija u nastanku raznih zdravstvenih komplikacija.

Simptomi nedostatka magnezija

Što sve može uzrokovati nedostatak magnezija u trudnoći? U osnovi može negativno utjecati na sve procese organizma kojih je dio. Za trudnicu međutim predstavlja i mnogo veće rizike, koji mogu ugroziti razvoj i zdravlje ploda. Djelovanje magnezija u organizmu je vrlo opsežno. Koji simptomi mogu ukazivati da razina magnezija u organizmu nije dovoljna?

  • Neredovit srčani ritam
  • Veća pojava mišićnih grčeva – listovi, prsti, češće zatezanje trbuha…
  • Nestabilan krvni tlak – preeklampsija i eklampsija
  • Ubrzani puls i otežano disanje
  • Povećani rizik prijevremenog poroda
  • Prijevremeni odljev plodne vode
  • Rizik pobačaja ili niske porođajne težine bebe
  • Veća vjerojatnost pojave migrena i glavobolja
  • Povećanje osjetljivosti organizma na stres – nervoza, promjene raspoloženja, tjeskoba (napom. mogući nastanak postporođajne depresije) i umor
  • Veća sklonost karijesu, lomljenju noktiju i kose
  • Mogući rizik nastanka trudničkog dijabetesa
  • Probavne smetnje (zatvor, proljev, povraćanje) uzrokovane nedovoljnom regulacijom određenih enzima i lošijom sposobnošću metaboličke regulacije pri apsorpciji bjelančevina, masti i šećera.

Dijagnostika se provodi uzimanjem krvi i njezinom naknadnom analizom. Utvrdi se tako razina magnezija i odredi terapija, kojom se količina magnezija sustavno poveća. Za sniženu vrijednost se smatra razina ispod 0,7 mmol/l. Često njegov nedostatak ukazuje i na deficit drugih minerala, kao kalcij ili kalij. U nekim slučajevima se također prati količina magnezija izlučivanog u mokraći. U većini slučajeva se poveća unos magnezija odgovarajućim prehrambenim dodacima ili promjenama u prehrani.

U akutnim slučajevima se primjenjuje magnezijeva infuzija u trudnoći, kojom se izravno u krvotok unese veća koncentracija magnezija i optimiziraju se tako biokemijski procesi, koji pod drugim okolnostima ne moraju funkcionirati u tijelu ispravno i mogu uzrokovati gore navedene komplikacije ili nepovratne posljedice.

Preporučene dnevne doze magnezija za trudnice

Mnoge žene se u raspravama i forumima pitaju, koje magnezij je prikladno uzimati tijekom trudnoće. Bilo da se radi o preventivnom korištenju ili je kod trudnice utvrđen nedostatak magnezija u organizmu, najbolje je savjetovati se s liječnikom/liječnicom ili ljekarnikom/ljekarnicom. Na tržištu je dostupan velik broj dodataka prehrani s udjelom magnezija i drugih minerala. Postoje i dodaci, koji sadrže isključivo magnezij.

Magnezij je dostupan u različitim oblicima. Važno pri njegovom korištenju je, koliko ga učinkovito organizam može apsorbirati. Kod prevencije i nedostatka magnezija liječnici i stručnjaci najviše preporučuju korištenje dodataka prehrani, koji sadrže magnezij. Upravo orotna kiselina se na primjer smatra savršenim nosačem magnezija u organizmu. Zahvaljujući tome se magnezij učinkovito apsorbira. Neki prehrambeni dodaci kombiniraju više vrsta nosača magnezija i njihova apsorpcija ima različit karakter, što je također prikladna opcija.

Više izvora navodi različit raspon toga, koje je optimalno doziranje magnezija u trudnoći. Primarno se stoga pridržavajte kod slobodno dostupnih i propisanih lijekova preporukama liječnika ili ljekarnika, koji će vam najbolje savjetovati, koja količina magnezija je za vaše potrebe neophodna. Liječnici također trudnicama preporučuju konzumirati veću količinu namirnica bogatih magnezijem.

Neki izvori navode da se tijekom trudnoće preporuča dnevno uzimati 200 do 400 mg. Drugi izvori pak navode optimalnu vrijednost oko 350 do 400 mg dnevno. Ova viša doza je uzrokovana upravo time što tijekom trudnoće su potrebe organizma za količinom magnezija u tijelu veće. Pogotovo od 16. do 18. tjedna njegova razina pada i tijelo ga izlučuje u većoj mjeri. Dnevna doza magnezija u trudnoći može imati i dobnu granicu. Žene trudne u dobi od 18 godina i manje bi trebale uzimati dnevnu dozu oko 400 mg, u dobi od 19 do 30 godina 350 mg, 31 godinu i više otprilike 360 mg dnevno.

Do kada uzimati magnezij u trudnoći?

Otprilike od 36. tjedna trudnoće ginekolozi preporučuju budućim majkama izostaviti dodatke prehrani koji sadrže magnezij i također ograničiti njegov unos u prirodnoj hrani. S obzirom na to da učinci magnezija smanjuju rizik od mišićnih grčeva – stezanja, mogu prirodno utjecati na mišićnu aktivnost maternice (napom. radi se o mišićnom organu). Zatim mogu uzrokovati slabljenje lažnih (Braxton-Hicksovih) ili porođajnih kontrakcija. To u završnoj fazi trudnoće predstavlja neželjeno stanje.

To, od kada uzimati magnezij u trudnoći, nije strogo određeno. Preporuča se međutim preventivno uzimati magnezij kao dodatak već prije trudnoće i najkasnije od 16. tjedna trudnoće, kada njegova količina u organizmu pada. Slično kao na primjer u slučaju folne kiseline je bolje njegovo preventivno uzimanje. Šansa za predoziranje magnezijem je doduše minimalna, ali previše magnezija također može naštetiti. Previsoka razina magnezija se može očitovati prekomjernom pospanošću, proljevom, znojenjem ili nepravilnim srčanim ritmom. Previše magnezija može imati za posljedicu i sindrom lijenje maternice i u nekim slučajevima može uzrokovati prenošenje trudnoće. Češću komplikaciju u trudnoći međutim predstavlja upravo nedostatak magnezija u organizmu. 

Magnezij u trudnoći – iskustva

Temu magnezija u trudnoći raspravljaju i žene na različitim platformama. Većina žena navodi da su uzimale magnezij u trudnoći, i to iz različitih razloga. Neke zbog stezanja maternice i zatezanja trbuha, drugima su stvarali probleme nestabilan tlak, umor, nesanica, nervoza ili otežano disanje. Što se tiče oblika, žene preferiraju tablete, ali neke su posegnule i za magnezijem u šumećem obliku. Razlikuju se  i preferencije po pitanju pojedinih proizvoda. Najčešće se spominju dodaci

prehrani. Iskusne majke također napominju da uzimanje magnezija od 35. tjedna nije pogodno za slabljenje kontrakcija. Kod nekih žena prevelika količina magnezija uzrokovala je prenošenje trudnoće.

Izvori:

Magnesium supplementation in pregnancy – Makrides, M – 2014 | Cochrane Library

Effect of Magnesium Supplement on Pregnancy Outcomes: A Randomized Control Trial – PMC (nih.gov)

The Role of Magnesium in Pregnancy and in Fetal Programming of Adult Diseases – PMC (nih.gov)

Magnesium supplementation and preeclampsia in low-income pregnant women – a randomized double-blind clinical trial | BMC Pregnancy and Childbirth | Full Text (biomedcentral.com)

© 2021 naturalzen.eu