info@naturalzen.eu

Problemi sa spavanjem – što ih uzrokuje i kako ih riješiti

Avatar photo Umor – kako se učinkovito boriti protiv kroničnog umora
Problemi sa spavanjem

Problemi sa spavanjem – što ih uzrokuje i kako ih riješiti

Problemi sa spavanjem su česti i za veliki dio društva predstavljaju probleme koji ih muče svake noči. Ovo je važno pitanje koje zaslužuje vašu pozornost. Ako i vi imate problema sa spavanjem ili vas ova tema zanima, čitajte dalje. Ako ste zainteresirani za druge članke o ovoj problematici, kliknite ovdje.

Koje vrste nesanice postoje?

Postoji više od 80 vrsta nesanice. Međutim, najčešće su 4 vrste. U nastavku možete pronaći detaljnije informacije o ove 4 vrste.

Nesanica

Nesanica je najčešča vrsta. Nesanicu možemo okarakterizirati kao problem sa spavanjem, kada osoba ne može zaspati, san je poremečeni i osoba se često budi tijekom noči. Dugoročno gledano, uzrokuje ozbiljan deficit sna. Dugotrajni deficit može rezultirati debljanjem (i posljedičnom pretilošču), dijabetesom i hipertenzijom.

Nesanica može biti:

  • Kratkoročno – obično traje nekoliko dana ili tjedana. Najčešči okidač je povečani stres.
  • Kronična – nesanica se karakterizira kao kronična kada se problemi sa spavanjem javljaju najmanje 3 puta tjedno u razdoblju dužem od 3 mjeseca.

Simptomi nesanice:

  • Poteskoče s uspavljivanjem ili buđenje usred noči,
  • Poteskoče s ponovnim usnivanjem,
  • Osječaj umora tijekom dana,
  • razdražljivost ili depresivno raspoloženje,
  • problemi s koncentracijom ili pamčenjem

Simptomi nesanice javljaju se u približno 33% do 50% odrasle populacije, a učestalost kronične nesanice procjenjuje se na 10% do 15%.

Apneja za vrijeme spavanja

Apneja za vrijeme spavanja je stanje kada osoba prestane disati tijekom spavanja, čak i nekoliko puta tijekom noči. Mozak reagira na to  buđenjem i disanjem. No, miran, kvalitetan i neometan san je nemoguč. Razina stresa je visoka, a dugoročno može imati negativne učinke na zdravlje srca.

Vrste apneje za vrijeme spavanja:

  • opstruktivna apneja za vrijeme spavanja – dišni putovi su blokirani
  • centralna apneja – mozak nepravilno kontrolira disanje

Apneja za vrijeme spavanja je rijetka, ali široko rasprostranjena. Stručnjaci procjenjuju da pogađa otprilike 5 do 10% ljudi diljem svijeta. No, ovo je stanje često vrlo podnošljivo, osobito uz strogo pridržavanje propisanog liječenja.

Sindrom nemirnih nogu

Sindrom nemirnih nogu, koji se naziva i Willis-Ekbomova bolest, poremečaj je koji uzrokuje jaku potrebu za kretanjem. Također uzrokuje osječaje koji se opisuju kao puzanje, svrbež, povlačenje, lupanje ili peckanje. Ovaj sindrom je genetski prisutan u obiteljima i povezan je s mnogim stanjima, bolestima i lijekovima.

Iako prema nazivu asocira na problem s nogama, želja za kretanjem može se javiti i u rukama ili cijelom tijelu.

Simptomi se obično javljaju navečer ili u noči i uzrokuju probleme s uspavljivanjem. Rizik od simptoma i ukupnog sindroma raste s godinama. Pogađa približno 10% stanovništva.

Narkolepsija

Narkolepsija je stanje u kojem osoba ne može kontrolirati svoj san. Tipičan simptom je da osoba neočekivano zaspi, u bilo kojem dijelu dana. Ijako je teško i ometajuče, ovo stanje obično dobro reagira na liječenje. Uz oprez i preventivne mjere moguče je kontrolirati ovo stanje i prilagoditi se njegovim posljedicama.

Ovaj problem pogađa mali dio populacije, a ispravno otkrivanje dijagnoze je teško.

Koji je glavni uzrok nesanice?

Problemi sa spavanjem obično nemaju jedan uzrok. To je kombinacija nekoliko faktora. Možemo ih podijeliti u 4 glavne kategorije:

  • Tjelesni problemi – na primjer, kronična bol uzrokovana artritisom, glavobolja itd.
  • Zdravstveni problemi – primjerice, več spomenuta apneja za vrijeme spavanja.
  • Psihijatrijski poremečaji – na primjer, depresija i anksiozni poremečaji.
  • Problemi koji proizlaze iz okoline – na primjer, presvijetlo je, vaš partner hrče i sl.

Također, dugotrajni problemi sa spavanjem mogu izazvati cijeli niz problema. Ovo pak funkcionira kao začarani krug, kao što možete vidjeti na slici ispod. Umor je posljedica nedostatka sna. Ako ste umorni, možda čete se teško nositi sa svakodnevnim životom. Nočete imati osječaj uspjeha, što če rezultirati niskim samopouzdanjem. A to rezultira osječaj stresa ili brigama o kojima je lakše razmišljati v noči i pogoršavaju kvalitetu vašeg sna. I ovaj se ciklus lako može nastaviti i nastaviti ako ne odlučite raditi na svojim problemima.

Krug Umor

Kako zaustaviti nesanicu prirodnim putem?

Najvažnija i prva točka je pronači uzrok nesanice. Vrlo je individualno i vjerojatno imate više okidača za probleme sa spavanjem.

Ispitajte svoju okolinu kako biste vidjeli možete li poboljšati svoje uvjete, poput madraca, popluna, svjetla, zvukova i drugih vanjskih utjecaja. Pokušajte uspostaviti rutinu – idite u krevet i ustajte ujutro u isto vrijeme dulje vrijeme.

U današnjoj eri pametnih telefona, tableta, računala i sličnog sve češče možemo čitati i slušati o tzv. plavo svjetlo. Plava svjetlost je svjetlost koju emitiraju različiti elektronički uređaji. Znanstvenici istražuju učinak plavog svjetla na ljudsko tijelo, a prema studijama, ono može poremetiti vaš obrazac spavanja. Preporučljivo je koristiti crvene naočale ako koristite pametni telefon navečer u krevetu. Idealno bi bilo da ne koristim mobitel barem sat vremena prije planiranog spavanja. Pokušajte zamijeniti telefon knjigom ili pisanjem dnevnika navečer prije spavanja.

Plavo svjetlo

Također, ako patite od bolesti – fizioloških ili psihičkih – važno je što prije potražiti stručnu pomoč. Pravilnim liječenjem možete pobijediti ove bolesti, zdravlje je osnova kvalitetnog načina života, što uključuje i dovoljno sna.

Sažetak osnovnih, jednostavnih načina na koje možete ublažiti probleme sa spavanjem:

  • Postavite rutinu – idite na spavanje i ustajte u isto vrijeme.
  • Uklonite smetnje – buku, svjetlo itd.
  • Ne koristite mobitel neposredno prije odlaska na spavanje ili koristite naočale s crvenim filterom.
  • Prije spavanja popijte topli napitak – mlijeko, biljno mlijeko, čaj bez kofeina (najbolje zeleni ili biljni – kamilica).
  • Priuštite si vrući tuš ili kupku s Epsom soli ili umirujučim eteričnim uljima, poput lavande.
  • Završite dan laganom jogom nakon koje slijedi meditacija za opuštanje ukočenih mišica i smirivanje uma.

Koji vitamini pomažu kod nesanice?

Postoji nekoliko ekstrakata iz raznih biljaka koje pozitivno djeluju na probleme sa spavanjem. Nekoliko njih smanjuje unutarnju napetost i pomaže u smirivanju.

Preparate s melatoninom poželjno je uzimati i prije spavanja. Može se kupiti npr. u obliku ulja, spreja, tableta.

Naše dokazane preporuke:

  • Acai bobica: Acai bobica je najmočniji antioksidans na svijetu. Ima nebrojene dobrobiti za ljudski organizam, a jedna od njih je liječenje nesanice i poboljšanje raspoloženja.
  • GABA: GABA djeluje kao neurotransmiter u mozgu, gdje inhibira živčane procese i smiruje živčanu aktivnost. Rezultat je kvalitetniji san.
  • Maca: Maca pozitivno djeluje na unutarnje opuštanje, smanjuje stres i napetost.
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

2 + 16 =

© 2021 naturalzen.eu