Prirodni učinci Make: Ojačajte svoje tijelo i um na prirodan način
U potrazi za optimalnim zdravljem i blagostanjem, često nas vodi istraživanje prirodnih sredstava, a korijen maka nije iznimka. Poznat po impresivnom nizu zdravstvenih prednosti, “učinci make” postali su fraza koja izaziva uzbuđenje u wellness zajednici. Ovaj peruanski dragulj privukao je pažnju zdravstvenih entuzijasta širom svijeta – od povećanja energije do podrške hormonalnoj ravnoteži. Krenite s nama na ovo putovanje, gdje ćemo istražiti znanstveno potvrđene prednosti maka i otkriti kako uključivanje ovog hranjivim bogatog korijena u vašu prehranu može biti ključ za otključavanje zdravijeg i vitalnijeg života.
Što je Maka:
Peruanska maka (Lepidium peruvianum ili Lepidium meyenii), poznata i kao peruanski ginseng, brazilski ginseng, peruanski žeruh ili jednostavno maka, izuzetna je biljka koja uglavnom raste u peruanskim Andama na visinama od 2800 do 5000 metara nadmorske visine. Radi se o otpornoj biljci koju ne pogađaju jake hladnoće, snijeg niti niska razina kisika. Maka je poznata i voljena već stoljećima, često je prisutna u tradicionalnoj medicini.
Zdravstvene prednosti i učinci:
Ima antioksidativne učinke
Maka sadrži mješavinu različitih bioaktivnih tvari, od kojih mnoge djeluju kao antioksidansi. To uključuje fenole, alkamide i glukozinolate.
Zahvaljujući djelovanju ovih tvari, maka pomaže u borbi protiv slobodnih radikala koji nastaju djelovanjem oksidativnog stresa. Ovaj stres može nastati, na primjer, pušenjem ili prekomjernim izlaganjem UV zračenju, što može dovesti do preranog starenja kože.
U nekim istraživanjima čak se pokazalo da određene tvari u maki (npr. makamidi) utječu na tumorske stanice i vjerojatno ih ograničavaju u rastu.
Zahvaljujući antioksidativnim svojstvima, maka može biti korisna, primjerice, u sportu, gdje dolazi do oštećenja mišića, jer može pomoći boljem suočavanju s mišićnim umorom.
Antioksidansi igraju općenito važnu ulogu u prevenciji kroničnih bolesti koje su povezane s oksidativnim stresom i upalom u tijelu. Maka stoga može biti korisna komponenta zdravog načina života koja može pomoći održati kondiciju, zdravlje i ostati u formi.
Pozitivno djeluje na mozak i kognitivne sposobnosti
Jedan od najpoznatijih učinaka make je njen pozitivan utjecaj na mozak. Ne samo da sudjeluje u zaštiti živčanih stanica, već može biti korisna i za pamćenje i druge kognitivne funkcije. To uključuje sposobnost učenja, koncentracije i održavanja pažnje.
Kako maka djeluje na mozak?
U istraživanjima se pokazuje njezin učinak na poboljšanje kognitivnih funkcija poput pamćenja i učenja. Njezini antioksidativni učinci vjerojatno sudjeluju u zaštiti neurona (živčanih stanica).
Makamidi, na primjer, mogu imati zaštitni učinak na živčane stanice, potičući procese koji dovode do rasta živčanih stanica.
Čini se da maka može ublažiti oštećenje mozga koje nastaje djelovanjem beta- amiloidnih plakova (grudica proteina). Ovi se plakovi obično nakupljaju u mozgu kod Alzheimerove bolesti.
Istraživanja pokazuju i mogući učinak kod drugih neurodegenerativnih bolesti (Parkinsonova bolest, Huntingtonova bolest).
Nutritivne vrijednosti make:
Nutritivna vrijednost pojedinih makinih proizvoda može se malo razlikovati jer ovisi o određenoj sorti ili uvjetima uzgoja, ali u osnovi se radi o mješavini sličnog udjela korisnih hranjivih tvari. Sastav različitih boja makinih sorti također se malo razlikuje, ali općenito nema značajnih razlika.
Nuspojave:
Nema konkretnih preporuka o tome koliko dugo treba uzimati maku. S obzirom na to da maka nije povezana s nikakvim negativnim učincima, dugotrajno korištenje unutar preporučenih doza trebalo bi biti sigurno. Međutim, preporučuje se konzumiranje u obrađenom, a ne sirovom obliku kako ne bi uzrokovala probleme s probavom.
Kako početi koristiti Maku:
U slučaju make, nema općih preporučenih doziranja koje bismo mogli slijediti. Međutim, najčešća preporučena doza kreće se u rasponu od
1500 do 3000 mg dnevno. S ovom dozom susrećemo se i u istraživanjima, pri čemu se može uzimati ili jednokratno ili podijeljeno na nekoliko dnevnih doza.
Maka je dostupna na tržištu u različitim oblicima. Za redovitu konzumaciju najčešće se preporučuje prah ili alternativa u obliku kapsula.
Isprobajte naš proizvod u BIO kvaliteti – Maka BIO.
Dakle, ako želite podržati zdravlje mozga i poboljšati pamćenje, koncentraciju ili druge kognitivne funkcije, maka bi mogla biti dobar izbor za vas. Zbog svojih svojstava idealna je tijekom zahtjevnog rada ili studija ili pri rješavanju složenih zadataka. Također može pomoći u očuvanju zdravlja mozga unutar zdravog starenja i pristupa anti-agingu.
Naši dugogodišnji kupci vrlo su zavoljeli maku. Iskustva korisnika izuzetno su vrijedna informacija za vas. Ako vas ovaj dodatak prehrani zanima, preporučujemo vam čitanje našeg članka – Maka iskustva.
O maki i njezinim blagodatima već su znali i koristili je izvorni stanovnici peruanskih Anda. Danas su njezini učinci pod lupom mnogih znanstvenika i o njezinim učincima na zdravlje znamo malo više. Iako istraživanje nije ni blizu kraja, možemo reći da može biti korisna, primjerice, u skrbi o mozgu, plodnosti, razini testosterona ili mentalnom zdravlju.
Izvori: