info@naturalzen.eu

Kako okrepiti imuniteto – triki za krepitev imunitete

Avatar photo Imuniteta - jačanje imunološkog sustava
Kako okrepiti imuniteto

Kako okrepiti imuniteto – triki za krepitev imunitete

Kako okrepiti imuniteto – odgovor na ovo pitanje ima nekoliko komponenti, kako bismo došli do pravih zaključaka objasnit ćemo funkcioniranje cjelokupnog imunološkog sustava te utjecaj unutarnjih i vanjskih čimbenika.

Kaj je imunski sistem?

Imunski sistem je kompleksen sistem v telesu – sestavljajo ga celice, tkiva, organi in druge snovi. Njegova naloga je varovati organizem pred boleznimi in okužbami, ki jih lahko povzročijo notranji ali zunanji vplivi.

Pomemben del imunskega sistema so bele krvne celice, organi in tkiva limfnega sistema, kot so timus, vranica, mandlji, bezgavke, limfne žile in kostni mozeg.

Na slici možete vidjeti i ilustraciju imunološkog sustava i njegovih glavnih komponenti.

Imunski sistem

Ali obstajata 2 vrsti imunitete?

Da – obstajata dve glavni vrsti imunitete: aktivna in pasivna imuniteta.

Vendar pa je tudi sam imunski sistem razdeljen na 2 dela: prirojeni in adaptivni imunski sistem.

Aktivna imuniteta

Aktivna imuniteta predstavlja tvorbo protiteles v telesu proti določeni bolezni. Nastane po določeni bolezni, ko izpostavljenost organizma bolezni povzroči, da imunski sistem proizvede protitelesa proti tej bolezni. Aktivno imuniteto lahko pridobimo z naravno imuniteto ali imuniteto, ki jo povzroči cepljenje.

  • Naravna imuniteta: naravna imuniteta se pridobi po boleznih, ko človeško telo po preboleli bolezni samodejno ustvari protitelesa proti tej bolezni. Protitelesa zagotavljajo, da telo v prihodnosti ne bo zbolelo zaradi te določene bolezni; ali če tudi zboli, je potek lažji in hitrejši.
  • Imuniteta zaradi cepljenja: kot že ime pove, je za pridobitev te imuniteti potrebno cepljenje. Cepivo vsebuje ubito ali oslabljeno obliko patogena, ki pride v človeško telo s cepljenjem. Telo nato začne proizvajati protitelesa.

Pasivna imuniteta

Pasivna imuniteta predstavlja stanje, ko oseba prejme protitelesa, namesto da bi jih proizvedlo neposredno telo.

  • Tako dobijo dojenčki primarno imuniteta od svojih mater.
  • Če oseba potrebuje takojšnjo zaščito pred boleznijo, je možno prejeti protitelesa z uporabo krvnih pripravkov, ki vsebujejo protitelesa. Takšen je na primer imunoglobulin.

Prirojen (nespecifičen) imunski sistem

  • Splošna zaščita pred škodljivimi snovmi, virusi in bakterijami.
  • Bori se z imunskimi celicami, kot so naravne celice ubijalke in fagociti (“celice, ki jedo”)
  • Bori se predvsem proti snovem, ki pridejo v telo skozi kožo ali skozi prebavni sistem.

Adaptivni (specifični) imunski sistem

Kako deluje imuniteta?

Imunski sistem (sploh imuniteta) deluje nevidno, če je zdrav in močan – človek sploh ne opazi, da ima v sebi tako zapleten sistem.

Če pa je imunski sistem šibkejši ali če naleti na posebej močne viruse ali bakterije, se njegovi procesi sprožijo.

Procesi imunskega sistema sprožijo t.i antigeni. Antigeni so snovi, ki jih telo ne šteje za svoje, na primer različne bakterije, glive in virusi. Ti antigeni se vežejo na celice imunskega sistema in sprožijo različne procese.

Ko telo prvič pride v stik z mikrobom – ki lahko povzroči bolezen – običajno shrani informacije o mikrobu in o tem, kako se z njim boriti. Če nato ponovno pride v stik z mikrobom, ga takoj prepozna in se lahko hitreje začne boriti z njim.

Obstajajo pa tudi avtoimune bolezni – nastanejo, ko telo lastne celice prepozna kot tuje in se začne boriti proti lastnim, zdravim celicam.

Kaj povzroča šibko imuniteto?

Slaba imuniteta je na žalost zelo pogost pojav in težava današnjega časa. K temu prispevajo tudi pandemične razmere – povečana aktivnost virusov, nošenje mask, pogosta razkuževanja – telo je manj odporno na viruse in bakterije.

Nekateri dejavniki dodatno oslabijo imunski sistem:

  • Pogosto uživanje alkohola
  • Kajenje
  • Pomanjkanje spanja – za odraslega je optimalno spati 7-9 ur na dan.
  • Nezdrava prehrana – pogosti obroki v restavracijah s hitro prehrano, veliko nezdrave hrane, prekomerno uživanje sladkorja, premalo zelenjave in sadja.
  • Močna zdravila – kot so kemoterapija ali druga zdravila za zdravljenje raka.
  • Avtoimunske bolezni
  • Bolezni – razna vnetja, mononukleoza ipd.
  • HIV ali AIDS

Razlogi slabog imuniteta

Kakšni so simptomi šibke imunitetei?

Šibka imuniteta ima lahko več simptomov, zelo individualno pa je, kako se manifestira. Lahko se zgodi, da se pojavi več simptomov hkrati ali le eden, opaziti ga je treba samega sebe.

Najpogostejši simptomi šibke imunitete so naslednji:

  • Pogosti prehladi – prehladi 2-3 krat na leto so normalni, če pa vas prehladi mesečno ali pogosteje, je priporočljivo podpirati imunski sistem.
  • Pogosta vnetja – ljudje s šibkim imunskim sistemom pogosteje resneje obolevajo in trpijo za različnimi vnetji. Tipične bolezni so pljučnica, bronhitis in meningitis.
  • Izčrpanost in utrujenost – če se tudi po dnevih počitka počutite utrujeni ali ne zmorete, je to lahko znak šibke imunitete. Spanje in imunski sistem imata »dvosmerno razmerje« – bolezen ali virusna okužba lahko negativno vplivata na vaš spanec, dosledno spanje pa lahko krepi imunski sistem.
  • Povečana raven stresa – dolgotrajen stres in osamljenost lahko negativno vplivata na imunski sistem. Stres zniža raven limfocitov, zaradi česar se vaše telo težje bori proti okužbi. Obvladovanje stresa je v tem primeru lahko ključno.
  • Prebavne težave – če imate pogosto težave s presnovo (driska, bolečine, krči ipd.), je to lahko znak oslabljenega imunskega sistema. Ko “dobre” črevesne bakterije (probiotiki, laktobacili in bifidobakterije) odpovejo, vaš imunski sistem ostane negativno prizadet.

Kako vem, da je moja imuniteta močna?

Če vas zgoraj opisane težave in simptomi ne mučijo, je zelo verjetno, da je vaš imunski sistem močan in zdrav.

Še posebej, če boste pozorni na svoje prehranjevalne navade, aktivnost in spanje, se vam bo telo zahvalilo z močno imuniteto.

Katerih je 5 znakov močne imunitete?

5 glavnih simptomov močne imunitete je naslednjih:

  1. Ne prehladite se pogosto ali pa zelo hitro okrevate po boleznih
  2. Vaše rane se hitro celijo
  3. Ste energični in dobro obvladujete stresne situacije
  4. Imate nemoten metabolizem
  5. Spite globoko in dovolj ur

Katere bolezni povzroča šibka imuniteta?

Dolgotrajno šibek imunski sistem lahko povzroči zelo širok spekter bolezni – od lažjih vnetij ali prehladov do resnih kroničnih bolezni.

Med blažja vnetja spadajo na primer vnetja pljuč ali mandljev, razne okužbe v prebavnem traktu in podobno.

Če pa ta pojav traja več let in imunski sistem ni dovolj podprt, lahko privede do: astme, sladkorne bolezni, Crohnove bolezni, imunske pomanjkljivosti različnih stopenj, avtoimunskih bolezni, DiGeorgejevega sindroma in mnogih drugih.

Kako okrepiti imuniteto?

Imuniteto lahko krepimo na različne načine. Marsikdo misli, da je odgovor na vprašanje, kako okrepiti imuniteto, preprost oziroma da bo to zagotovilo eno samo prehransko dopolnilo. Trenutno je to posledica več dejavnikov.

Odgovor na vprašanje, kako okrepiti imuniteto, je naslednji: pravilen življenjski slog, določena živila in prehranska dopolnila.

Kakšno hrano naj jem za krepitev imunitete?

Pomembno je, da si zastavite zdravo prehrano – ne da se osredotočate le na določena živila. Če je prehrana uravnotežena, vsebuje zadostno količino beljakovin, ogljikovih hidratov, maščob, vlaknin in vitaminov, je to prvi korak do zdravega imunskega sistema.

Primeri hranil, ki so bila opredeljena kot ključna za rast in delovanje imunskih celic, so vitamin C, vitamin D, cink, selen, železo in beljakovine (vključno z aminokislino glutamin). Ta hranila najdemo v številnih živilih.

Nekateri koristni mikrobi razgrajujejo vlaknine v kratkoverižne maščobne kisline, za katere se je izkazalo, da spodbujajo aktivnost imunskih celic. Te vlaknine včasih imenujemo prebiotiki, ker so hrana za mikrobe. Zato je prehrana, ki vsebuje probiotična in prebiotična živila, lahko koristna.

  • Probiotična živila: kefir, jogurt z živimi aktivnimi kulturami, fermentirana zelenjava, kislo zelje, tempeh, kombucha čaj, kimchi in miso.
  • Prebiotična živila: česen, čebula, por, šparglji, topinambur, regrat, banane in morske alge. Bolj splošno pravilo pa je uživanje različnih vrst sadja, zelenjave, fižola in polnozrnatih izdelkov, ki so v prehrani prebiotiki.

Na slici ispod za vas smo pripremili namirnice koje su izuzetno korisne za vaš imunitet.

Namirnice za jak imunitet

Kako okrepiti imuniteto dodacima prehrani?

Nekoliko je vitamina lakše nadopuniti dodacima prehrani. Za imunitet su vrlo korisni:

Kako svojim načinom života mogu podržati imunitet?

Cjelokupni način života jedan je od najvažnijih čimbenika ako se fokusiramo na snažan imunološki sustav i zdravo tijelo.

8 savjeta za jak imunitet:

Vodite računa o zdravoj prehrani – bogatoj vitaminima, proteinima, nutrijentima, s puno voća i povrća. Uz ograničenje mirelite robe i brze hrane.
Ograničite pušenje ako pušite – idealno bi bilo da se riješite ove loše navike.
Ograničite konzumaciju alkohola na apsolutni minimum – ili ga potpuno izbacite ako je moguće.
Vježbajte barem 2-3 puta tjedno, barem pola sata. Povećajte dnevnu aktivnost – više hodajte, idite stepenicama umjesto liftom i sl.
Pobrinite se da spavate dovoljno kvalitetno barem 7 do 9 sati dnevno. Idealno bi bilo provesti zadnji sat prije spavanja bez plavog svjetla i pokušati izgraditi rutinu – zaspati i probuditi se u isto vrijeme.
Pokušajte optimalno upravljati stresom – ovo je vrlo izazovna točka. Tjelovježba, kretanje, joga, pisanje dnevnika, meditacija, smijeh, kvalitetna hrana mogu pomoći u borbi protiv stresa.
Često perite ruke – kada ulazite izvana, prije i poslije pripreme i jela, nakon korištenja toaleta, nakon kašljanja ili ispuhivanja nosa.
Nemojte zanemariti ni svoje mentalno zdravlje – postoji jaka veza između fizičkog i psihičkog zdravlja. Ako smatrate da vam je potrebna pomoć za vaše mentalno zdravlje, potražite pomoć psihologa ili psihijatra.

Izvori:

Definition of immune system – NCI Dictionary of Cancer Terms – NCI

Types of Immunity to a Disease | CDC

How does the immune system work? – InformedHealth.org – NCBI Bookshelf (nih.gov)

Weakened Immune System – Penn Medicine

Diseases of the Immune System – Genes and Disease – NCBI Bookshelf (nih.gov)

Nutrition and Immunity | The Nutrition Source | Harvard T.H. Chan School of Public Health

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

18 + five =

© 2021 naturalzen.eu